Pomozte nám zachránit sýčka obecného

Přežije sýček i v naší přírodě nebo jen ve vyjmenovaných slovech? Nesýčkujeme – za posledních 40 let u nás zmizela skoro celá populace těchto krásných sov a v současné době zbývá posledních 100 párů v celé republice! Právě nížinná oblast Poohří mezi Doupovskými horami a Řípem se v současnosti stala nejsilnější základnou sýčků, kde ještě stále žije více než polovina české sýččí populace. Proto má ochrana sýčků právě v této oblasti zásadní význam pro jejich záchranu. Doufáme, že by se zde mohlo podařit úbytek sýčků zastavit a postupně by se odsud sýčci mohli začít šířit i do dalších oblastí.

Tato malá sova velikosti hrdličky si oblíbila využívat lidská sídla a jejich okolí, včetně pastvin a malých políček, kde loví svoji oblíbenou potravu – hlavně velký hmyz, myši a žížaly. Z otevřené zemědělské krajiny sýček zcela vymizel, protože průmyslové hospodaření na velkých lánech, úbytek volné pastvy dobytka a sečených luk v okolí lidských sídel jsou jedněmi z hlavních příčin ztráty vhodných lovišť a úbytku jeho kořisti. To vedlo k úbytku sýčků až na samý pokraj jejich vyhynutí. V dnešní době se lidé začínají vracet k pastvě dobytka v okolí svých domovů a sýčkům tak prostředí vhodné pro lov opět přibývá. A stačí jim opravdu málo. Jeden až dva hektary s krátkostébelnými porosty vhodnými k lovu v blízkém okolí hnízdiště. Místo, kde sýčci hnízdí, by pak mělo být bezpečné před predátory – zejména kunami, které často loví mláďata na hnízdě. Malé zbývající populace sýčků jsou ještě výrazněji ohroženy lidskou činností, proto se ani výše uvedené pozitivní změny v české krajině neprojevují nijak na jejich počtech. Tudíž se sýček bez naší pomoci již neobejde. I Vy nám můžete v naší snaze zachránit české sýčky pomoci, protože právě v okolí Vašich domovů poslední sýčci žijí. Mnoho sýčků, zejména nezkušených mláďat, zahyne v různých technických pastech, jako jsou nádrže a sudy na vodu, svisle stojící roury či komíny. Sýčci jsou přirozeně zvědavá zvířata a neodolatelně je lákají různé temné dutiny, kde by se v případě potřeby mohli rychle ukrýt. Co dříve bývalo výhodou, v dutině stromu byla sova v bezpečí, se v dnešní technické krajině stává smrtelnou pastí. Pokud sýček do úzké svisle stojící roury nebo sudu s vodou spadne, ven už se většinou nedostane. Proto Vás prosíme, pomozte nám tyto pasti z okolí Vašich domovů odstraňovat nebo je zabezpečovat. K zabezpečení takového sudu na zalévání stačí málo – kus králičího nebo jiného pletiva ohnutý přes okraj sudu do vody, který sýček spadlý do vody najde a po něm se ze sudu s hladkými stěnami snáz vyškrábe. Svisle stojící rouru stačí položit, aby už pro sýčka nepředstavovala nebezpečí.

Rovněž Vás prosíme o nahlášení všech zjištěných úmrtí sýčka na některý z níže uvedených kontaktů. Hlásit nám můžete i pozorování dospělých nebo mladých sýčků, i když  Vaše obce při příštím jarním monitoringu, tak jako každý rok, zcela jistě neopomeneme, protože se jedná o jednu z pevných a stabilních základen sýčků v regionu. Pozor ale jen na záměnu s kalousem ušatým, který si v posledních desetiletích také oblíbil lidská sídla a lidé si jeho hlas se sýčky často pletou. Sýččí hlas připomíná táhlé, stoupající „půůůjď“. Sýčci také mohou občas ke vzájemné komunikaci používat různé krátké štěkavé zvuky. Zatímco hlas kalouse je monotónní, hluboké a krátké „hu“. V případě nejistoty hlasy obou sov jistě jednoduše najdete na internetu (např. http://www.prirodainfo.cz/zvuky.php nebo http://www.rozhlas.cz/hlas/portal)

Sýčky jsme na území Straškova-Vodochod zjistili teprve loni. Zdejší sýček se zdržuje v zemědělských objektech poblíž pískovny. V okolních obcích se občas ještě také sýčci nacházejí. Tak doufejme, že jejich zdejší populace nevyhyne, ale naopak se začne i díky Vaší pomoci rozrůstat. Pokud by Vás Váš vzácný soused sýček a jeho ochrana zajímali více, navštivte náš web: birdlife.cz/sycek nebo facebook: Ochrana sýčka v ČR.

Martin Šálek & Mirek Bažant

Česká společnost ornitologická

Martin Šálek, 775 954 318, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Mirek Bažant, 777 862 231 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.